InfoLeszno – portal lokalny

Portal lokalny o Twojej okolicy

Mieszkańcy Leszna od kilku dni, wieczorami, mogą zaobserwować świecące i przemieszczające się na niebie punkty. Zmierzają one z zachodu na wschód.
Całe zjawisko wytłumaczył wszystkim zainteresowanym pułkownik Ryszard Andryszczak, który niegdyś pełnił funkcję dyrektora Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie.
Zgodnie z jego wyjaśnieniami dziwne świecące punkty są po prostu satelitami. Wypuściła je, należąca do Elona Muska – amerykańskiego wizjonera, przedsiębiorcy i jednego z najbogatszych ludzi na świecie – firma SpaceX. Satelity noszą nazwę Starlink i są widoczne, bo chwilowo znajdują się dosyć nisko – na wysokości 350 kilometrów, przez co ąłtwo i dobrze odbijają światło słoneczne. Gdy wzniosą się wyżej, przestaną być możliwe do zaobserwowania.
Łącznie ma się ich pojawić aż dwanaście tysięcy, obecnie wypuszczono ich trzysta sześćdziesiąt. Ich zadaniem ma być dostarczanie Internetu do każdego miejsca na naszej planecie. To właśnie je jeszcze mają okazję podziwiać mieszkańcy Leszna na nocnym niebie.